2024 Baseball Capsules
Last updated: May 21, 2024 7:00 AM
These capsules are based on the CoachT.com Strength + Success ranking.
The ranking combines a team's opponent win percentage with the team's own win percentage.
Teams that perform better against opponents that perform better will rank higher.
These rankings are updated every morning and are based only on scores reported to CoachT.com.
1.
Schedule: 8th toughest
Overall: 30-5
District: 6-0
Members of
District 9.
Twenty two meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #2
Union City today.
Recently defeated #22
Collinwood and #22
Collinwood .
3.
Schedule: 4th toughest
Overall: 20-10
District: 9-1
Members of
District 14.
Twenty three meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 22nd toughest
Overall: 23-9
District: 8-0
Members of
District 7.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #20
McKenzie today.
Recently defeated
Whitwell and
Whitwell .
5.
Schedule: 29th toughest
Overall: 25-10
District: 6-0
Members of
District 1.
Sixteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #16
Halls (West TN) today.
Recently defeated #9
Greenback and #9
Greenback .
6.
Schedule: 14th toughest
Overall: 23-12
District: 6-2
Members of
District 4.
Eighteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #14
South Pittsburg today.
Recently defeated #11
Washburn and #11
Washburn .
7.
Schedule: 61st toughest
Overall: 25-5
District: 6-0
Members of
District 5.
Three meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 21st toughest
Overall: 23-12
District: 7-1
Members of
District 3.
Eighteen meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 23rd toughest
Overall: 21-11
District: 7-1
Members of
District 4.
Sixteen meetings with Top 25 opponents.
Lost to #5
University High by 7 on May. 16 and #5
University High by 2 on May. 16.
10.
Schedule: 40th toughest
Overall: 25-11
District: 8-0
Members of
District 10.
Fifteen meetings with Top 25 opponents.
Lost to #20
McKenzie by 1 on May. 15 and #20
McKenzie by 1 on May. 15.
Honorable Mentions: Washburn (19-5), Middle College (16-10), Wayne County (9-4), South Pittsburg (20-13), Oliver Springs (16-9), Halls (West TN) (23-15), Bradford (20-14), North Greene (16-12), South Fulton (14-10), McKenzie (19-14-1), Fayetteville (11-10), Collinwood (11-9), Greenfield (16-11), Wartburg (14-16), CSLA (8-7).
2.
Schedule: 8th toughest
Overall: 22-7
District: 8-0
Members of
District 5.
Nineteen meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 5th toughest
Overall: 22-8
District: 6-2
Members of
District 14.
Twenty one meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #5
Alcoa today.
Recently defeated #18
Lakeland Prep and #18
Lakeland Prep .
4.
Schedule: 46th toughest
Overall: 24-5
District: 5-1
Members of
District 12.
Eighteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #8
Smith County today.
Recently defeated #13
Summertown and #13
Summertown .
5.
Schedule: 49th toughest
Overall: 29-6
District: 9-1
Members of
District 2.
Fifteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #3
Milan today.
Recently defeated #16
Marion County and #16
Marion County .
6.
Schedule: 55th toughest
Overall: 26-6
District: 6-0
Members of
District 6.
Eleven meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #1
Loretto today.
Recently defeated
Whites Creek and
Whites Creek .
9.
Schedule: 10th toughest
Overall: 20-11
District: 9-1
Members of
District 2.
Thirteen meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #7
Sweetwater .
Lost to #7
Sweetwater by 2 on May. 16 and #7
Sweetwater by 14 on May. 17.
10.
Schedule: 33rd toughest
Overall: 14-6
District: 3-0
Members of
District 11.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Gibson County (19-8), Forrest (18-11), Summertown (20-20), Cascade (15-8), West Greene (22-11), Marion County (20-9), Monterey (17-10), Lakeland Prep (14-8), Westview (17-14), McMinn Central (16-16), Lewis County (7-7), Madison Academic Magnet (9-6), Liberty Creek (10-11), South Greene (14-13), Cannon County (12-13).
2.
Schedule: 46th toughest
Overall: 32-6
District: 9-1
Members of
District 8.
Thirteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #1
Gibbs today.
Recently defeated #14
Loudon and #14
Loudon .
3.
Schedule: 16th toughest
Overall: 27-8
District: 8-2
Members of
District 6.
Fifteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #12
Greeneville today.
Recently defeated
Upperman and
Upperman .
4.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 25-10
District: 6-2
Members of
District 13.
Twenty one meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #6
Station Camp today.
Recently defeated #13
Covington .
Lost to #13
Covington by 1 on May. 15.
5.
Schedule: 10th toughest
Overall: 26-11
District: 7-1
Members of
District 13.
Twenty two meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #19
White House today.
Recently defeated #21
Munford and #21
Munford .
7.
Schedule: 43rd toughest
Overall: 23-7
District: 9-1
Members of
District 12.
Ten meetings with Top 25 opponents.
Lost to #6
Station Camp by 3 on May. 15 and #6
Station Camp by 3 on May. 16.
8.
Schedule: 67th toughest
Overall: 24-5
District: 13-0
Members of
District 1.
Two meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 58th toughest
Overall: 30-9
District: 9-1
Members of
District 6.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 39th toughest
Overall: 17-7
District: 6-3
Members of
District 12.
Ten meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Livingston Academy (21-7), Greeneville (24-12), Covington (15-8), Loudon (27-15), Lawson (22-10), Anderson County (23-12), Creek Wood (14-11), Northview Academy (16-11), White House (17-14), Lawrence County (22-15), Munford (17-13), Bolivar Central (12-9), Murfreesboro Central Magnet (18-13-1), Sycamore (9-5), Cherokee (18-13).
1.
Schedule: 9th toughest
Overall: 36-5
District: 10-0
Members of
District 4.
Nineteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #17
Beech today.
Recently defeated #5
Science Hill and #5
Science Hill .
3.
Schedule: 27th toughest
Overall: 35-7
District: 7-1
Members of
District 13.
Sixteen meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 32-13
District: 6-3
Members of
District 1.
Twenty eight meetings with Top 25 opponents.
Lost to #1
Farragut by 5 on May. 15 and #1
Farragut by 18 on May. 16.
6.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 29-12
District: 7-2
Members of
District 15.
Twenty meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #4
Clarksville .
Lost to #4
Clarksville by 11 on May. 15 and #4
Clarksville by 5 on May. 16.
8.
Schedule: 25th toughest
Overall: 32-12
District: 10-2
Members of
District 8.
Twenty meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #4
Clarksville today.
Recently defeated
Cleveland and
Cleveland .
9.
Schedule: 28th toughest
Overall: 24-9
District: 6-4
Members of
District 4.
Sixteen meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 20th toughest
Overall: 25-10
District: 7-2
Members of
District 2.
Twenty meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #21
Oak Ridge .
Lost to #21
Oak Ridge by 4 on May. 15 and #21
Oak Ridge by 5 on May. 16.
Honorable Mentions: Dobyns-Bennett (24-8), Green Hill (26-11), Daniel Boone (21-10), Bradley Central (27-8), Powell (20-5-1), Morristown West (26-9), Beech (25-14), Nolensville (27-9), Maryville (23-13), Bearden (21-14), Oak Ridge (27-14-1), Lincoln County (24-13), Houston (20-14), Independence (23-9), Wilson Central (25-12).
3.
Schedule: 15th toughest
Overall: 27-9
District: 9-1
Members of
District 1.
Nineteen meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 14th toughest
Overall: 31-11-1
District: 7-3
Members of
District 4.
Twenty six meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #1
Boyd Buchanan today.
Recently defeated #11
Lausanne and #11
Lausanne .
5.
Schedule: 25th toughest
Overall: 26-9
District: 9-1
Members of
District 4.
Sixteen meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 23-11
District: 8-2
Members of
District 1.
Twenty one meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #2
Columbia Academy today.
7.
Schedule: 12nd toughest
Overall: 23-11
District: 5-5
Members of
District 1.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 5th toughest
Overall: 15-10
District: 4-6
Members of
District 1.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Lausanne (22-13), USJ (11-9), Lakeway Christian (17-11), Northpoint Christian (13-7), Trinity Christian (13-7), Middle Tennessee Christian (18-13), St. George's (17-13), Clarksville Academy (21-16), Tipton-Rosemark (7-6), FACS (14-14), Grace Baptist - Chattanooga (10-11), BGA (13-13), Grace Christian - Franklin (15-14), Franklin Road Academy (12-17-1), Providence Christian (12-17).
3.
Schedule: 1st toughest
Overall: 23-13
Region: 7-5
Members of
East Region.
Twenty six meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #1
Baylor .
Lost to #1
Baylor by 4 on May. 15 and #1
Baylor by 2 on May. 16.
4.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 19-11
Region: 5-1
Members of
West Region.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #2
CPA today.
5.
Schedule: 10th toughest
Overall: 13-7
Region: 5-1
Members of
West Region.
Fourteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #1
Baylor today.
6.
Schedule: 12nd toughest
Overall: 14-9
Region: 2-4
Members of
West Region.
Thirteen meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 19-18
Region: 8-4
Members of
East Region.
Twenty four meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #2
CPA .
Lost to #2
CPA by 3 on May. 16 and #2
CPA by 10 on May. 16.
8.
Schedule: 15th toughest
Overall: 17-12
Region: 5-7
Members of
Middle Region.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 11st toughest
Overall: 11-11
Region: 8-4
Members of
Middle Region.
Nineteen meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 16th toughest
Overall: 12-12
Region: 6-6
Members of
Middle Region.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Ensworth (9-13-1), Father Ryan (12-13-2), Knoxville Webb (8-16), Chattanooga Christian (9-20), St. Benedict (2-21), Pope John Paul II (1-27).