2024 East Tennessee Softball Capsules
Last updated: May 21, 2024 7:00 AM
These capsules are based on the CoachT.com Strength + Success ranking.
The ranking combines a team's opponent win percentage with the team's own win percentage.
Teams that perform better against opponents that perform better will rank higher.
These rankings are updated every morning and are based only on scores reported to CoachT.com.
1.
Schedule: 23rd toughest
Overall: 19-2
District: 8-0
Members of
District 3.
Thirteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #21
Wayne County today.
Recently defeated #17
North Greene .
Lost to #5
Oliver Springs by 2 on May. 15.
2.
Schedule: 33rd toughest
Overall: 18-3
District: 8-0
Members of
District 4.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 8th toughest
Overall: 19-7
District: 6-2
Members of
District 3.
Fifteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #16
South Fulton today.
Recently defeated #1
Wartburg and #10
Cloudland .
4.
Schedule: 11st toughest
Overall: 12-7
District: 6-2
Members of
District 4.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 41st toughest
Overall: 20-7
District: 5-1
Members of
District 1.
Nine meetings with Top 25 opponents.
Lost to #5
Oliver Springs by 6 on May. 19.
6.
Schedule: 46th toughest
Overall: 14-5
District: 3-1
Members of
District 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 44th toughest
Overall: 13-6
District: 3-1
Members of
District 2.
Ten meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 16th toughest
Overall: 13-11
District: 5-1
Members of
District 1.
Thirteen meetings with Top 25 opponents.
Lost to #1
Wartburg by 6 on May. 17.
9.
Schedule: 19th toughest
Overall: 14-13
District: 2-0
Members of
District 6.
Eleven meetings with Top 25 opponents.
Lost to #7
Jo Byrns by 1 on May. 17.
10.
Schedule: 37th toughest
Overall: 17-13
District: 1-1
Members of
District 6.
Thirteen meetings with Top 25 opponents.
Lost to #2
Gordonsville by 1 on May. 18.
Honorable Mentions: Harriman (6-6), Coalfield (9-13), Lookout Valley (6-7), Unaka (9-14), Sunbright (7-13), Oakdale (4-14), Sale Creek (3-8), Rockwood (4-12), Copper Basin (5-9), University High (2-16), Jellico (0-17), Washburn (0-6), Van Buren County (0-5), Chattanooga Girls' Leadership Academy (0-1).
3.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 9-8
District: 5-2
Members of
District 3.
Thirteen meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 28th toughest
Overall: 17-10
District: 7-0
Members of
District 4.
Fifteen meetings with Top 25 opponents.
Lost to #2
Meigs County by 5 on May. 15 and #1
Alcoa by 3 on May. 18.
5.
Schedule: 51st toughest
Overall: 13-7
District: 6-3
Members of
District 3.
Ten meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 53rd toughest
Overall: 10-7
District: 7-0
Members of
District 1.
Seven meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 8th toughest
Overall: 6-9
District: 4-2
Members of
District 1.
Eleven meetings with Top 25 opponents.
Lost to #1
Alcoa by 9 on May. 15 and #2
Meigs County by 10 on May. 16.
8.
Schedule: 49th toughest
Overall: 7-8
District: 5-4
Members of
District 2.
Seven meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 13rd toughest
Overall: 8-18
District: 2-7
Members of
District 3.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 41st toughest
Overall: 6-11
District: 3-6
Members of
District 3.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Marion County (6-12), Oneida (7-14), West Greene (3-7), Happy Valley (3-10), Hampton (2-17), Chuckey-Doak (1-12), Polk County (0-11), Austin-East (0-8), Pigeon Forge (0-11), Brainerd (0-3), CSAS (0-6).
1.
Schedule: 53rd toughest
Overall: 25-4
District: 9-0
Members of
District 1.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #19
David Crockett .
Lost to #2
Gibbs by 4 on May. 19.
2.
Schedule: 8th toughest
Overall: 27-13
District: 10-0
Members of
District 4.
Twenty eight meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #4
South Gibson today.
Recently defeated #1
Tennessee .
Lost to #5
Carter by 4 on May. 15.
3.
Schedule: 31st toughest
Overall: 17-6
District: 6-2
Members of
District 3.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #9
Upperman today.
Recently defeated #2
Gibbs and #19
David Crockett .
4.
Schedule: 20th toughest
Overall: 19-9-1
District: 5-0
Members of
District 6.
Twenty meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #3
Creek Wood today.
Recently defeated #8
DeKalb County .
5.
Schedule: 46th toughest
Overall: 23-10
District: 8-0
Members of
District 3.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 57th toughest
Overall: 18-7
District: 7-3
Members of
District 4.
Ten meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 16th toughest
Overall: 7-6
District: 1-0
Members of
District 2.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 1st toughest
Overall: 7-11
District: 1-4
Members of
District 1.
Fourteen meetings with Top 25 opponents.
Lost to #1
Tennessee by 6 on May. 16 and #5
Carter by 1 on May. 17.
9.
Schedule: 21st toughest
Overall: 13-12
District: 6-4
Members of
District 4.
Fifteen meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 19th toughest
Overall: 11-11
District: 6-0
Members of
District 5.
Eighteen meetings with Top 25 opponents.
Lost to #9
Upperman by 7 on May. 19.
Honorable Mentions: Elizabethton (9-5), Sequoyah (12-9), Hixson (12-11), South Doyle (7-7), Unicoi County (3-10), Claiborne (3-10), Anderson County (12-24), Loudon (5-8), Fulton (8-13), Chattanooga Central (7-7), Sullivan East (9-26), Lenoir City (6-16), Cumberland Gap (1-10), Scott (2-11), Seymour (3-15).
2.
Schedule: 34th toughest
Overall: 21-5
District: 5-0
Members of
District 3.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 15th toughest
Overall: 8-3
District: 2-1
Members of
District 1.
Seven meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 31st toughest
Overall: 26-12
District: 8-3
Members of
District 4.
Twenty meetings with Top 25 opponents.
Lost to #2
Knoxville Halls by 3 on May. 15 and #13
Dobyns-Bennett by 5 on May. 17.
7.
Schedule: 47th toughest
Overall: 6-3
District: 3-1
Members of
District 4.
Fourteen meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 25th toughest
Overall: 11-7
District: 4-0
Members of
District 2.
Eleven meetings with Top 25 opponents.
Lost to #13
Dobyns-Bennett by 10 on May. 15 and #2
Knoxville Halls by 5 on May. 19.
9.
Schedule: 5th toughest
Overall: 13-12
District: 5-2
Members of
District 5.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 26th toughest
Overall: 11-8
District: 5-1
Members of
District 4.
Seventeen meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Powell (7-5-1), Maryville (12-9), East Hamilton (16-11), Jefferson County (9-7), Rhea County (11-11), Daniel Boone (4-10), Knox Central (9-11), Bradley Central (8-15), Campbell County (4-4), McMinn County (5-15), West (7-10), Sevier County (4-7), Morristown East (2-8), Hardin Valley (2-17), Ooltewah (11-19).
1.
Schedule: 11st toughest
Overall: 45-3
District: 6-0
Members of
District 2.
Twenty seven meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #3
Lakeway Christian today.
2.
Schedule: 27th toughest
Overall: 19-5
District: 9-0
Members of
District 1.
Fifteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #1
Silverdale Academy today.
3.
Schedule: 9th toughest
Overall: 15-11
District: 7-2
Members of
District 1.
Nineteen meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #8
USJ today.
4.
Schedule: 4th toughest
Overall: 11-11
District: 4-3
Members of
District 1.
Sixteen meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 17th toughest
Overall: 15-14
District: 4-2
Members of
District 2.
Fifteen meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 24th toughest
Overall: 9-12
District: 3-6
Members of
District 1.
Thirteen meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 22nd toughest
Overall: 3-13
District: 2-6
Members of
District 1.
Eleven meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 14th toughest
Overall: 2-12
District: 1-9
Members of
District 1.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 10th toughest
Overall: 0-10
District: 0-4
Members of
District 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 31st toughest
Overall: 0-8
District: 0-4
Members of
District 2.
Four meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Providence Academy (0-3).
1.
Schedule: 1st toughest
Overall: 21-6-2
Region: 6-0
Members of
East Region.
Twenty eight meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #6
Chattanooga Christian today.
2.
Schedule: 14th toughest
Overall: 12-8
Region: 0-4
Members of
East Region.
Eighteen meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 10-13
Region: 1-2
Members of
East Region.
Twenty five meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #1
Baylor today.
4.
Schedule: 4th toughest
Overall: 8-9
Region: 4-2
Members of
East Region.
Sixteen meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 12nd toughest
Overall: 7-10
Region: 1-4
Members of
East Region.
Ten meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: