TSSAA baseball district tournament schedules, scores for Knoxville area
Follow the Knoxville area high school baseball district tournament schedule here. Tournament schedules and results will be updated throughout the postseason.
Editor's note: Postseason brackets can be emailed to toyloy.brown@knoxnews.com.
District 4-4A
Wednesday, May 1
Game 1: No. 4 Hardin Valley 12, No. 5 West 0
Game 2: No. 3 Maryville 10, No. 6 William Blount 0
Thursday, May 2
Game 3: No. 1 Farragut 16, No. 4 Hardin Valley 3
Game 4: No. 3 Maryville 7, No. 2 Bearden 3
Game 5: No. 5 West 6, No. 6 William Blount 5
BEARDEN TO VOLS BASEBALL:What Tennessee baseball is getting in Bearden’s Brooks Wright, a commit since eighth grade
Friday, May 3
Remaining games at Farragut
Game 6: No. 1 Farragut 12, No. 3 Maryville 1
Game 7: No. 4 Hardin Valley 7, No. 5 West 2
Saturday, May 4
Game 8: No. 4 Hardin Valley 7, No. 2 Bearden 2
Game 9: No. 3 Maryville 11, No. 4 Hardin Valley 5
Monday, May 6
Game 10: No. 1 Farragut 11, No. 3 Maryville 0
Game 11: If Necessary game, 7 p.m.
District 3-4A
Wednesday, May 1
Game 1: Karns 4, Halls 2
Game 2: Oak Ridge 11, Campbell County 0
Thursday, May 2
Game 3: Central 5 Karns 1
Game 4: Oak Ridge 9, Powell 3
Friday, May 3
Game 5: Halls 14, Campbell County 0
Saturday, May 4
Remaining games at Tommy Schumpert Park
Game 6: Oak Ridge 10, Knoxville Central 0
Game 7: Powell 5, Karns 3
TOP BASEBALL PLAYERS:Knoxville area's top high school baseball players entering TSSAA playoffs
Sunday, May 5
Game 8: Halls 5, Powell 0
Game 9: Knoxville Central 4, Powell 2
Monday, May 6
Game 10: Oak Ridge 10, Knoxville Central 0
Game 11: If Necessary game, 30 minutes after game 10
District 2-4A
All games at Morristown West
Wednesday, May 1
Game 1: No. 1 Morristown West 7, No. 4 Morristown East 3
Game 2: No. 3 Jefferson County 2, No. 2 Sevier County 0
Thursday, May 2
Game 3: No. 1 Morristown West 6, No. 3 Jefferson County 2
Game 4: No. 2 Sevier County 4, No. 4 Morristown East 0
Friday, May 3
Game 5: No. 2 Sevier County 4, No. 3 Jefferson County 3
Saturday, May 4
Game 6: Morristown West 12, Sevier County 6
Game 7: If Necessary game, 4:30 p.m.
District 5-3A
Wednesday, May 1
Game 1: No. 5 Lenoir City 13, No. 4 Sequoyah 1
Thursday, May 2
Remaining games at Loudon
Game 2: No. 1 Loudon 14, No. 5 Lenoir City 4
Game 3: Heritage 5, South-Doyle 4
Friday, May 3
Game 4: Heritage 6, Loudon 1
Game 5: Lenoir City 13, Sequoyah 1
Saturday, May 4
Game 6: Loudon 4, Lenoir City 1
Game 7: Loudon 8, Heritage 4
TOP SOFTBALL PLAYERS:Knoxville area's top high school softball players entering the TSSAA playoffs
Monday, May 6
Game 8: If Necessary game, Heritage 7, Loudon 4
District 4-3A
Tuesday, April 30
Games at Gibbs
Game 1: No. 4 Union County 12, No. 5 Cumberland Gap 0
Game 2: No. 1 Gibbs 4, No. 4 Union County 3
Games at Anderson County
Game 3: No. 3 Clinton 20, No. 6 Scott 9
Game 4: No. 3 Clinton 3, No. 2 Anderson County 1
Wednesday, May 1
Game 5: No. 4 Union County 14, No. 6 Scott 3
Game 6: No. 2 Anderson County 16, No. 5 Cumberland Gap 1
Thursday, May 2
Remaining games at Gibbs
Game 7: No. 4 Union County 2, No. 2 Anderson County 1
Game 8: No. 1 Gibbs 9, No. 3 Clinton 2
Friday, May 3
Game 9: Union County 11, Clinton 1
Game 10: Gibbs, 4, Union County 1
Saturday, May 4
Game 11: If Necessary game
District 2-3A
Games are at Tusculum University
Wednesday, May 1
Game 1: No. 5 Volunteer 12, No. 4 Claiborne 0
Game 2: No. 2 Cherokee 15, No. 3 Grainger 5
Game 3: No. 1 Greeneville 5, No. 5 Volunteer 2
Thursday, May 2
Game 4: No. 5 Volunteer 4, No. 3 Grainger 2
Game 5: No. 1 Greeneville 4, No. 2 Cherokee 2
Friday, May 3
Game 6: No. 5 Volunteer 3, No. 2 Cherokee 1
Game 7: No. 1 Greeneville 10, No. 5 Volunteer 0
Saturday, May 4
Game 8: If Necessary game
District 3-2A
Wednesday, May 1
Game 1: No. 3 Kingston 14, No. 6 Tellico Plains 4
Game 2: No. 5 Polk 2, No. 4 Meigs County 1
Thursday, May 2
Remaining games at Sweetwater
Game 3: No. 2 McMinn Central 6, No. 3 Kingston 4
Game 4: No. 1 Sweetwater 5, No. 5 Polk 4
Friday, May 3
Game 5: No. 2 McMinn Central 10, No. 1 Sweetwater 4
Game 6: No. 3 Kingston 11, No. 5 Polk 1
Game 7: No. 1 Sweetwater 4, No. 3 Kingston 0
Monday, May 6
Game 8: Sweetwater 6, McMinn Central 3
Tuesday, May 7
Game 9: If Necessary game, Sweetwater 5, McMinn Central 4
District 4-1A
Monday, April 29
Game 1: Harriman 10, Rockwood 0
Wednesday, May 1
Game 2: No. 1 Greenback 16, No. 4 Harriman 1
Game 3: No. 2 Oakdale 7, No. 3 Midway 1
Thursday, May 2
Games at Higher seed
Game 4: No. 3 Midway 6, No. 4 Harriman 0
Game 5: No. 2 Oakdale 4, No. 1 Greenback 3
Game 6: Greenback 1, Midway 0
Monday, May 6
Game 7: Championship game, No. 2 Oakdale 6, No. 1 Greenback 5
District 3-1A
All games at Coalfield
Tuesday, April 30
Game 1: No. 1 Coalfield 20, Jellico 0
Game 2: No. 3 Wartburg 12, No. 2 Oliver Springs 6
Wednesday, May 1
Game 3: No. 1 Coalfield 14, No. 3 Wartburg 4
Game 4: No. 2 Oliver Springs 16, Jellico 1
Thursday, May 2
Game 5: No. 3 Wartburg 7, No. 2 Oliver Springs 2
Game 6: Coalfield 11, Wartburg 0
Friday, May 3
Game 7: If Necessary game, 5 p.m.
Toyloy Brown III is a Knox News sports reporter. Email toyloy.brown@knoxnews.com. On X, formerly Twitter, @TJ3rd_.