Notre Dame High School junior
shot a 5-over-par 77 to finish in third place Monday in the District 11 boys golf qualifying tournament at
in Orwigsburg, Pa.
Marone, who tied for second in the Colonial League tournament, finished three strokes behind medalist James Bromwell, a senior at Blue Mountain. Tyler Marcotte, another Blue Mountain senior, was second with a 76.
Bangor senior
and Emmaus junior Kyle Wambold both shot 78 to tie for fourth. Bangor junior
was sixth at 79.
The low 35 scores plus ties (40 boys overall) advanced to the District 11 championships this Monday at Blue Ridge Country Club in Lower Towamensing Township. The cutoff score was 85.
Five golfers were exempt from Monday's qualifying -- 2010 PIAA tournament qualifier Ben Andrews of Palmerton, Lehigh Valley Conference champion Luke Vadas of Parkland, Colonial League champion Cole Miller of Northwestern, Mountain Valley Conference champion Jim Catina of Stroudsburg and Schuylkill League champion Bailey Roos of Pottsville.
Defending District 11 champion
of Northampton advanced with an 82. The junior will be joined at the district tournament by teammates Matt Yanek (80), Kevin Kunkle (80), Anthony Cavallo (80) and Tyler Smith (82).
Nazareth sophomore Bret Howey (80) and junior A.J. Isodoro (83) qualified as did Liberty juniors Mitch Racosky and Ryan McMahon, who both shot 84.
Other Express-Times region golfers who advanced were Bethlehem Catholic seniors Gian Turco (80) and Anthony Beltrami (83), Saucon Valley senior Troy Heffelfinger (83), Wilson sophomore Collin Hagenbuch (85), Bangor senior Ben Lentine (85) and Moravian Academy junior Dan Lessig (85).
74 -- James Bromwell, Blue Mountain
76 -- Tyler Marcotte, Blue Mountain
77 -- Eamon Marone, Notre Dame GP
78 -- Kyle Wambold, Emmaus; James Lobb, Bangor
79 -- Alex Colton, Bangor
80 -- Bret Howey, Nazareth; Gian Turco, Becahi; Matt Yanek, Northampton; Kevin Kunkle, Northampton; Eric Perez, Southern Lehigh; Anthony Cavallo, Northampton
81 -- John Rittle, North Schuylkill; Michael Gottstein, Mahanoy Area; Collin Berger, Parkland
82 -- Evan Notaro, Northampton; Chad Hess, Parkland; Tyler Smith, Northampton; Grant Schumaker, Emmaus
83 -- A.J. Isodoro, Nazareth; Troy Heffelfinger, Saucon Valley; Nick Vecellio, Northwestern; Anthony Beltrami, Bethlehem Catholic; Josh Green, Marian; Adam Bear, Blue Mountain
84 -- James Shaheen, Southern Lehigh; Mitch Racosky, Liberty; Ken Dixon, East Stroudsburg North; Colin Pratt, Parkland; Nick Tanacredi, Pocono Mountain West; Ryan McMahon, Liberty
85 -- Nick Shoup, Parkland; Collin Hagenbuch, Wilson; Ben Lentine, Bangor; Dan Lessig, Moravian Academy
EXEMPT FROM QUALIFYING
2010 PIAA State Tournament qualifier -- Ben Andrews, Palmerton
Lehigh Valley Conference champion -- Luke Vadas, Parkland
Colonial League champion -- Cole Miller, Northwestern
Mountain Valley Conference champion -- Jim Catina, Stroudsburg
Schuylkill League champion -- Bailey Roos, Pottsville
MISSED CUT
86 -- Jay Young, Pen Argyl; Eric Balcik, Stroudsburg; Matt Guro, Southern Lehigh; Griffin Frank, Whitehall
87 -- Dave Olexson, Wilson; Andrew Reeves, East Stroudsburg South; Sam Diacount, Nazareth; Carlos Fullerton, Emmaus; Joe Margle, Notre Dame GP; Mark Roth, Whitehall; John Brinich, Mahanoy Area
88 -- Evan Choy, Stroudsburg; Michael Schultz, Allen; Logan Shively, Liberty; Nick Diecidue, Stroudsburg; Ryan Kreikel, Notre Dame E.S.
89 -- Joe Drasdis, Pottsville; Nick Haddad, Southern Lehigh
90 -- Jason Matuczinski, Bethlehem Catholic; Brandon Kemmerer, Palisades; Joe Ayers, Pocono Mountain East; Dom Violi, Stroudsburg; Dan McDonald, Notre Dame GP; Mike Weinert, Tamaqua
91 -- Riley Hogan, Stroudsburg; Bob Deutsch, Notre Dame GP; Colin Winders, Easton; Stephen Reitz, Northwestern
92 -- Kevin Zakszeski, Liberty; Reggie James, East Stroudsburg South
93 -- Rich Trapp, Notre Dame GP; Mike Perkins, Parkland; Mark Postupack, Marian
94 -- Kyle Buchman, Notre Dame GP; Teddy Cosgrove, Parkland
95 -- Alex Tretheway, Stroudsburg; Eric Mason, Marian
96 -- Brian Kern, Saucon Valley; Joey Schmidt, Bethlehem Catholic
97 -- Mike Hartzell, Bangor
98 -- Josh Lex, North Schuylkill; Kyle Adamonis, Pleasant Valley; Matt Clay, Nativity
99 -- Jaheen Maru, Dieruff; Gary Diegert, Williams Valley
100 -- Will Tighe, Bethlehem Catholic; Tommy Archer, Freedom
101 -- Yianni Koronesis, Stroudsburg
102 -- Conner Forsyth, Salisbury
103 -- Mitch Carl, Williams Valley
105 -- Nevin Brosius, Pine Grove
107 -- Alec Ajhar, Pocono Mountain East
110 -- Joe Gensoli, Easton
113 -- Ian Glanzmann, Schuylkill Haven
NOTE
: The top 35 boys plus ties in the field advanced to the District 11 Championships to be played on Monday, Oct. 10 at Blue Ridge Country Club.