Dyer County Choctaws

Newbern, TN

2019 Softball

Date   Opponent   Result
 Mon Mar. 11 5:00 PM Scotts Hill N
at Jackson State Community College, Jackson, TN
W 10-0
 Tue Mar. 12 5:00 PM at #24 Halls (West TN) W 4-0
 Fri Mar. 15 3:00 PM #19 Fayette Academy N
Sarah Beth Whitehead Tournament
T 4-4
 Fri Mar. 15 4:30 PM Adamsville N
Sarah Beth Whitehead Tournament
W 5-0
 Sat Mar. 16 9:00 AM Crockett County N
Sarah Beth Whitehead Tournament
W 3-1
 Sat Mar. 16 #6 Jackson Christian N
Sarah Beth Whitehead Tournament at Lexington, Lexington, TN
W 11-5
 Sat Mar. 16 #13 University School of Jackson N
Sarah Beth Whitehead Tournament
W 10-4
 Sat Mar. 16 7:00 PM #5 Jackson South Side N
Sarah Beth Whitehead Tournament
L 0-2
 Tue Mar. 19 6:15 PM Trinity Christian W 11-0
 Thu Mar. 21 4:00 PM Ardmore (AL) N
SOUTHERN WARRIOR CLASSIC at Stewarts Creek, Smyrna, TN
W 10-6
 Thu Mar. 21 8:00 PM Centennial (IL) N
SOUTHERN WARRIOR CLASSIC at Mcknight Park @ Murfreesboro, TN
W 9-1
 Fri Mar. 22 10:00 AM Florence (AL) N
SOUTHERN WARRIOR CLASSIC at MCKNIGHT PARK @ Murfreesboro, TN
L 0-1
 Fri Mar. 22 12:00 PM South Elgin (IL) N
SOUTHERN WARRIOR CLASSIC at MCKNIGHT PARK @ Murfreesboro, TN
L 1-10
 Sat Mar. 23 10:00 AM Rogers (AL) N
SOUTHERN WARRIOR CLASSIC at MCKNIGHT PARK @ Murfreesboro, TN
W 7-1
 Sat Mar. 23 2:00 PM Ashland (OH) N
SOUTHERN WARRIOR CLASSIC at MCKNIGHT PARK @ Murfreesboro, TN
W 10-2
 Tue Mar. 26 6:15 PM at #5 Jackson South Side L 0-10
 Thu Mar. 28 6:15 PM Munford D W 3-1
 Mon Apr. 1 6:15 PM Westview W 3-0
 Tue Apr. 2 6:15 PM at #17 Arlington L 3-8
 Fri Apr. 5 Graves County (KY) N
Brentwood Invitational at Brentwood, Brentwood, TN
W 3-2
 Fri Apr. 5 7:00 PM Hoover (AL) N
Brentwood Invitational
L 1-5
 Sat Apr. 6 11:00 AM Station Camp N
Brentwood Invitational
W 3-1
 Sat Apr. 6 Portland N
Brentwood Invitational at Brentwood, Tn
L 6-7
 Tue Apr. 9 6:15 PM Brighton D W 7-3
 Mon Apr. 15 6:15 PM at Kennett (MO) W 5-3
 Wed Apr. 17 6:15 PM at Munford D L 1-8
 Mon Apr. 22 6:15 PM #10 Covington W 2-0
 Tue Apr. 23 6:15 PM Hardin County D
DH
L 1-2
 Tue Apr. 23 8:15 PM Hardin County D
DH
L 2-5
 Wed Apr. 24 6:15 PM at Brighton D W 1-0
 Thu Apr. 25 6:15 PM at Henry County
 Thu Apr. 25 6:15 PM at Crockett County W 3-1
 Mon Apr. 29 6:15 PM #17 Arlington L 7-8
 Tue Apr. 30 6:15 PM at Westview W 7-1
 Fri May. 3 7:00 PM Brighton N
D13AAA at Hardin County, Savannah, TN
W 2-1
 Mon May. 6 5:00 PM Hardin County N
D13AAA at Hardin County, Savannah, TN
L 3-4
 Tue May. 7 5:00 PM Brighton N
D13AAA at Hardin County, Savannah, TN
W 6-0
 Tue May. 7 7:00 PM Hardin County N
D13AAA Championship at Hardin County, Savannah, TN
L 5-6
 Mon May. 13 6:00 PM at #17 Arlington
R7AAA Semifinal
W 7-6
 Thu May. 16 5:00 PM at Hardin County
R7AAA Championship
W 5-4
 Sat May. 18 2:00 PM Houston
Class AAA Sectional
W 13-1
 Wed May. 22 10:00 AM Ooltewah N
Class AAA State Quarterfinal at Murfreesboro, TN (Starplex #1)
W 3-2
 Wed May. 22 5:30 PM #10 Jefferson County N
Class AAA State Winner's Bracket at Murfreesboro, TN (Starplex #1)
L 1-11
 Thu May. 23 10:00 AM Dickson County N
Class AAA State Elimination Game at Murfreesboro, TN (Starplex #1)
W 1-0
 Thu May. 23 4:00 PM #6 Knoxville Halls N
Class AAA State Elimination Game at Murfreesboro, TN (Starplex #1)
L 0-5
Overall Record: 28-15-1
District Record: 3-3
District Schedule