Walker Valley Mustangs

Cleveland, TN

2019 Softball

Date   Opponent   Result
 Mon Mar. 11 10:00 AM Hillcrest (AL) N
Gulf Coast Classic I
L 6-9
 Mon Mar. 11 11:30 AM Caledonia (MS) N
Gulf Coast Classic I
W 5-4
 Tue Mar. 12 10:00 AM American Christian Academy (AL) N
Gulf Coast Classic I
W 4-1
 Tue Mar. 12 11:30 AM Mooreville (MS) N
Gulf Coast Classic I
L 3-4
 Wed Mar. 13 2:00 PM #12 Giles County N
Gulf Coast Classic I at Gulf Shores, AL
W 9-0
 Wed Mar. 13 3:00 PM #3 Friendship Christian N
Gulf Shores Tournament Championship
L 1-3
 Wed Mar. 13 10:30 AM #22 Lebanon N
Gulf Coast Classic I
W 13-1
 Wed Mar. 13 12:00 PM #17 Arlington N
Gulf Coast Classic I
W 7-2
 Tue Mar. 19 6:00 PM Kingston W 10-0
 Wed Mar. 20 5:00 PM at McMinn County D W 12-2
 Thu Mar. 21 5:00 PM at Rhea County W 7-1
 Wed Mar. 27 5:00 PM Ooltewah D W 4-2
 Thu Mar. 28 5:00 PM Bradley Central D W 5-0
 Fri Mar. 29 7:30 PM #11 Unicoi County N
Eastman Tournament at TBD
L 2-8
 Fri Mar. 29 4:30 PM Sullivan Central N
Eastman-Kingsport Invitational
W 11-0
 Sat Mar. 30 TBA N
Eastman Invitational, Losers Bracket
 Sat Mar. 30 11:30 AM Paintsville (KY) N
Eastman Kingsport Invitational
W 13-0
 Sat Mar. 30 2:30 PM Dobyns-Bennett N
Eastman Kingsport Invitational
L 0-1
 Tue Apr. 2 5:00 PM at #16 Soddy Daisy D W 9-1
 Thu Apr. 4 5:00 PM Cleveland D W 12-4
 Fri Apr. 5 5:00 PM #18 Maryville N
at Maryville, Maryville, TN
 Fri Apr. 5 7:00 PM #5 Powell N
Rain out at Maryville
 Mon Apr. 8 5:00 PM at Cleveland D W 5-0
 Wed Apr. 10 5:00 PM at East Hamilton D W 18-0
 Fri Apr. 12 TBA N
Ravenwood Tournament
 Fri Apr. 12 5:30 PM Brentwood N
Raptor Classic at Crockett Park, Brentwood, TN
W 9-0
 Fri Apr. 12 8:30 PM Allen County (KY) N
Ravenwood Raptor Classic
T 4-4
 Sat Apr. 13 TBA N
Ravenwood Tournament
 Sat Apr. 13 10:30 AM #9 Summit N
Ravenwood Raptor Classic
L 1-3
 Sat Apr. 13 2:00 PM #1 Forrest N
Raptor Classic at Crockett Park, Brentwood, TN
L 1-7
 Sat Apr. 13 1:30 PM #23 Camden N
Ravenwood Raptor Classic
W 5-0
 Mon Apr. 15 5:00 PM #2 Girls Preparatory School W 10-4
 Tue Apr. 16 5:00 PM East Hamilton D W 4-0
 Wed Apr. 17 6:30 PM at Chattanooga Central
 Thu Apr. 18 5:00 PM McMinn County D L 1-4
 Mon Apr. 22 5:00 PM at East Ridge W 19-0
 Tue Apr. 23 5:00 PM at Bradley Central D W 13-2
 Wed Apr. 24 5:00 PM #16 Soddy Daisy D
Soddy Daisy wins regular season conference title
L 3-5
 Mon Apr. 29 5:00 PM Polk County W 15-0
 Tue Apr. 30 5:00 PM at Ooltewah D W 13-7
 Thu May. 2 6:00 PM McMinn County
D5AAA
W 9-4
 Sun May. 5 2:00 PM Ooltewah N
D5AAA at East Hamilton, Chattanooga, TN
W 9-4
 Mon May. 6 7:00 PM #16 Soddy Daisy N
D5AAA Winner's Bracket at East Hamilton, Chattanooga, TN
W 6-2
 Tue May. 7 6:00 PM Ooltewah N
D5AAA Championship at East Hamilton, Chattanooga, TN
W 6-4
 Mon May. 13 6:00 PM Warren County
R3AAA Semifinal
L 0-4
Overall Record: 28-10-1
District Record: 10-2
District Schedule