Cloudland Highlanders

Roan Mountain, TN

2019 Softball

Date   Opponent   Result
 Tue Mar. 12 4:30 PM at Hampton D W 17-0
 Thu Mar. 14 4:30 PM at Sullivan North D W 9-0
 Sat Mar. 16 at Avery County (NC) W 21-0
 Tue Mar. 19 4:30 PM North Greene D L 0-3
 Wed Mar. 20 4:30 PM Avery County (NC) W 11-1
 Fri Mar. 22 4:00 PM #11 Science Hill N
East Tennessee Classic
L 0-13
 Sat Mar. 23 #14 Unaka N
East Tennessee Classic White Bracket Title
L 7-18
 Sat Mar. 23 University High N
East Tennessee Classic
W 18-2
 Tue Mar. 26 5:00 PM at #14 Unaka D W 7-6
 Thu Mar. 28 at #6 Morristown East
Eastman Invitational
L 0-17
 Fri Mar. 29 6:00 PM Happy Valley N
Eastman Invitational, Domtar Field 4 at Kingsport, TN
W 5-1
 Fri Mar. 29 9:00 PM #5 Powell N
Eastman Invitational, Domtar Field 6 at Kingsport, TN
L 0-12
 Sat Mar. 30 2:30 PM #14 Greeneville N
Eastman Tournament at Kingsport, TN
L 0-8
 Sat Mar. 30 11:30 AM Lebanon (VA) N
Eastman Invitational, Brickyard Field 2 at Kingsport, TN
L 0-9
 Mon Apr. 1 4:30 PM at North Greene D L 3-10
 Fri Apr. 5 6:00 PM at University High D W 9-2
 Tue Apr. 9 5:00 PM at #14 Unaka D W 3-2
 Tue Apr. 9 5:00 PM Sullivan North D
 Thu Apr. 11 5:00 PM Sullivan North D W 14-4
 Fri Apr. 12 4:30 PM Happy Valley W 4-3
 Mon Apr. 15 5:00 PM Hampton D W 11-1
 Wed Apr. 17 12:00 PM Penn Yan Academy (NY) N
at Myrtle Beach, Myrtle Beach, SC
W 6-4
 Thu Apr. 18 8:00 AM Guerin College Prep (IL) N
Myrtle Beach Tournament at Myrtle Beach, Myrtle Beach, SC
W 6-4
 Thu Apr. 18 Brecksville-Broadview Heights (OH) N
at Myrtle Beach, Myrtle Beach, SC
L 0-15
 Mon Apr. 22 6:00 PM University High D W 5-0
 Thu Apr. 25 5:15 PM #11 Unicoi County N
Tiny Day Tournament at Greeneville, Greeneville, TN
L 1-10
 Thu Apr. 25 South Greene N
tiny day tournament at Greeneville, TN
W 4-2
 Sat Apr. 27 #18 Grainger N
tiny day tournament at greeneville, tn
L 0-8
 Sun Apr. 28 West Greene N
tiny day tournament at greeneville, tn
W 6-2
 Sun Apr. 28 South Greene N
tiny day tournament at greeneville, tn
L 5-7
 Mon Apr. 29 5:00 PM at Happy Valley W 5-1
 Mon May. 6 7:00 PM Hampton N
D1A at Sullivan North, Kingsport, TN
W 19-0
 Tue May. 7 6:30 PM North Greene N
D1A at Sullivan North, Kingsport, TN
L 3-4
 Tue May. 7 8:00 PM University High N
D1A Loser's Bracket at Sullivan North, Kingsport, TN
W 5-4
 Wed May. 8 North Greene N
D1A
W 11-1
 Thu May. 9 5:30 PM #14 Unaka N
D1A, Winner's Bracket Final at Sullivan North, Kingsport, TN
W 11-3
 Thu May. 9 7:30 PM #14 Unaka N
D1A Championship at Sullivan North, Kingsport, TN
L 3-5
 Mon May. 13 5:30 PM at #16 Cosby
R1A Semifinal
L 1-2
Overall Record: 22-15
District Record: 8-2
District Schedule