2024 East Tennessee Mens' Soccer Capsules
Last updated: May 2, 2024 7:00 AM
These capsules are based on the CoachT.com Strength + Success ranking.
The ranking combines a team's opponent win percentage with the team's own win percentage.
Teams that perform better against opponents that perform better will rank higher.
These rankings are updated every morning and are based only on scores reported to CoachT.com.
1.
Schedule: 46th toughest
Overall: 12-0
District: 5-0
Members of
District 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Rockwood .
2.
Schedule: 19th toughest
Overall: 3-0-1
District: 2-0
Members of
District 1.
Four meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 26th toughest
Overall: 7-3-1
District: 3-0
Members of
District 3.
Four meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 53rd toughest
Overall: 8-2
District: 3-1
Members of
District 3.
Two meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #16
Soddy Daisy today.
5.
Schedule: 35th toughest
Overall: 8-4-2
District: 4-2
Members of
District 1.
Five meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Daniel Boone .
6.
Schedule: 27th toughest
Overall: 7-9
District: 4-1
Members of
District 2.
Eight meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Karns today.
Recently defeated
Clinton .
Lost to #17
Powell by 1 on Apr. 26.
7.
Schedule: 34th toughest
Overall: 5-6-1
District: 3-2
Members of
District 1.
Four meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Cumberland Gap .
8.
Schedule: 25th toughest
Overall: 1-3
District: 0-3
Members of
District 2.
Two meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Rockwood on Monday.
9.
Schedule: 32nd toughest
Overall: 4-9-1
District: 2-3
Members of
District 2.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Harriman on Monday.
Lost to #1
Kingston by 7 on Apr. 30.
Honorable Mentions: Tellico Plains (1-4), West Greene (0-3), Greenback (0-4), Cosby (0-3), Polk County (0-5), Cumberland Gap (0-4), Sale Creek (0-4), CSAS (2-0), Pigeon Forge (1-1), Tyner Academy (0-1), Lookout Valley (0-2), Marion County (0-2).
1.
Schedule: 26th toughest
Overall: 3-0
District:
Members of
District 6.
Three meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 31st toughest
Overall: 10-5
District: 1-0
Members of
District 5.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #11
Knoxville Catholic today.
Lost to
Cleveland by 4 on Apr. 30.
3.
Schedule: 48th toughest
Overall: 10-2-2
District: 0-1
Members of
District 5.
Eight meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 14th toughest
Overall: 1-2
District:
Members of
District 4.
Two meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 20th toughest
Overall: 5-7-1
District: 3-0
Members of
District 5.
Seven meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 43rd toughest
Overall: 7-9-1
District: 4-0
Members of
District 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
Lost to #3
Bearden by 6 on Apr. 30 and
Morristown East by 1 on May. 2.
9.
Schedule: 33rd toughest
Overall: 4-6
District: 2-2
Members of
District 3.
Five meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Fulton today.
Recently defeated
Farragut .
10.
Schedule: 11st toughest
Overall: 1-3
District: 0-1
Members of
District 5.
Four meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Sequoyah (4-6), Grainger (1-2), Carter (1-6), Scott (2-3-1), Clinton (0-5-1), Northview Academy (0-3-1), Claiborne (0-3), Seymour (0-1-1), Fulton (1-0), David Crockett (1-0), Unicoi County (1-1), Tennessee (1-0-1), Gibbs (0-1), Elizabethton (0-2), Sullivan East (0-2).
1.
Schedule: 37th toughest
Overall: 3-0
District: 1-0
Members of
District 3.
Five meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Jefferson County today.
2.
Schedule: 44th toughest
Overall: 7-1
District: 2-0
Members of
District 4.
Nine meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
West today.
Recently defeated #22
Greeneville .
3.
Schedule: 22nd toughest
Overall: 3-1
District: 1-0
Members of
District 4.
Seven meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 40th toughest
Overall: 5-3
District: 2-2
Members of
District 3.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Morristown West today.
Recently defeated #17
Oneida .
5.
Schedule: 10th toughest
Overall: 2-2
District:
Members of
District 6.
Four meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 67th toughest
Overall: 11-0-2
District: 5-0
Members of
District 1.
Three meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
West Ridge on Monday.
Recently defeated
West Ridge .
8.
Schedule: 65th toughest
Overall: 3-1
District: 0-1
Members of
District 4.
Two meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 20th toughest
Overall: 4-1-1
District: 1-0
Members of
District 2.
Five meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #22
Greeneville .
10.
Schedule: 21st toughest
Overall: 4-2-2
District: 0-1
Members of
District 2.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #24
Knox Central today.
Honorable Mentions: Farragut (6-5-1), West (2-2), Rhea County (1-3), Maryville (2-3-1), Jefferson County (6-6), Science Hill (1-5), Campbell County (1-4), Heritage (0-4), Karns (0-3), Cleveland (1-0), Ooltewah (1-0), McMinn County (1-0), Oak Ridge (1-0-1), Daniel Boone (0-3), Walker Valley (0-2).
1.
Schedule: 9th toughest
Overall: 3-1
District: 1-0
Members of
District 1.
Three meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 1st toughest
Overall: 5-4
District: 2-2
Members of
District 2.
Eight meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 13rd toughest
Overall: 5-4
District: 3-1
Members of
District 2.
Seven meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 10th toughest
Overall: 3-2-1
District: 2-2
Members of
District 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 23rd toughest
Overall: 7-6
District: 2-3
Members of
District 1.
Two meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Sullivan East .
7.
Schedule: 12nd toughest
Overall: 1-4
District: 0-3
Members of
District 2.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #16
Soddy Daisy tomorrow.
Lost to #8
Boyd Buchanan by 4 on May. 2.
8.
Schedule: 34th toughest
Overall: 1-1
District: 1-0
Members of
District 1.
Two meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 36th toughest
Overall: 1-1
District: 1-0
Members of
District 1.
Two meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 31st toughest
Overall: 0-2
District: 0-1
Members of
District 1.
Two meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: The King's Academy (0-1).
1.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 2-0-1
Region:
Members of
East Region.
Three meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 8th toughest
Overall: 2-0-1
Region:
Members of
East Region.
One meeting with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 7th toughest
Overall: 1-1
Region:
Members of
East Region.
Five meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Farragut .
4.
Schedule: 13rd toughest
Overall: 1-0
Region:
Members of
East Region.
Three meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #6
Lenoir City today.
5.
Schedule: 11st toughest
Overall: 0-0-1
Region:
Members of
East Region.
Two meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: