Christ Presbyterian Academy Lions

Nashville, TN

2011 Baseball

Date   Opponent   Result
 Thu Mar. 17 5:45 AM Giles County N
St. Patrick's Day Classic at Loretto, Loretto, TN
L 2-27
 Thu Mar. 17 3:30 AM Cornersville N
St. Patrick's Day Classic at Loretto, Loretto, TN
W 8-2
 Fri Mar. 18 3:30 AM Culleoka N
St. Patrick's Day Classic at Loretto, Loretto, TN
W 10-1
 Sat Mar. 19 11:25 AM Lawrence County N
St. Patrick's Day Classic at Loretto, Loretto, TN
L 6-9
 Wed Mar. 23 4:00 AM East Nashville D W 4-0
 Thu Mar. 24 5:00 AM Goodpasture N
Hit After Hit Classic at Donelson Christian Academy, Nashville, TN
 Thu Mar. 24 5:00 PM Greenbrier N
HIt After Hit Classic
W 5-3
 Thu Mar. 24 6:00 PM East Nashville D W 4-0
 Fri Mar. 25 8:00 AM at Page
Hit After Hit Classic
W 8-4
 Fri Mar. 25 5:45 AM Harpeth N
Hit After Hit Classic at Page, Franklin, TN
L 5-10
 Mon Mar. 28 4:00 AM Maplewood D W 11-1
 Tue Mar. 29 4:00 AM at Lipscomb Academy D L 4-5
 Thu Mar. 31 6:30 AM at Nashville Christian L 0-6
 Sat Apr. 2 2:30 AM Hickman County W 11-1
 Mon Apr. 4 4:00 AM at Whites Creek D W 14-0
 Tue Apr. 5 5:00 AM Hume-Fogg N D
at Rose Park
W 3-2
 Thu Apr. 7 5:00 AM Pleasant View Christian N
Yellow Jacket Classic at Davidson Academy, Nashville, TN
 Fri Apr. 8 3:00 AM East Robertson N
Yellow Jacket Classic at Springfield, Springfield, TN
W 11-2
 Fri Apr. 8 5:15 AM West Creek N
Yellow Jacket Classic at Springfield, Springfield, TN
W 10-1
 Sat Apr. 9 2:30 AM Kenwood N
Yellow Jacket Classic at Jo Byrns School, Cedar Hill, TN
W 10-9
 Sat Apr. 9 6:30 PM at Springfield
Yellow Jacket Classic
W 11-8
 Mon Apr. 11 4:30 AM Stratford D W 18-1
 Tue Apr. 12 6:30 AM Martin Luther King N
at Seven Oaks
W 8-2
 Thu Apr. 14 5:30 AM Page N
Walking Horse Classic at Middle Tennessee Christian School, Murfreesboro, TN
W 7-6
 Sat Apr. 16 11:30 AM Moore County N
Walking Horse Classic at Cascade, Wartrace, TN
 Sat Apr. 16 3:00 AM Ezell-Harding N
Walking Horse Classic at Middle Tennessee Christian, Murfreesboro, TN
W 1-0
 Mon Apr. 18 4:30 AM Cheatham County W 10-0
 Tue Apr. 19 4:30 AM Pearl Cohn D W 10-0
 Sat Apr. 23 2:30 AM Harpeth W 5-2
 Mon Apr. 25 3:30 AM DCA W 6-0
 Thu Apr. 28 4:30 AM Sycamore L 1-9
 Fri Apr. 29 7:00 AM at Creek Wood L 7-8
 Fri Apr. 29 4:30 AM Creek Wood L 2-5
 Sat Apr. 30 11:00 AM at Ezell-Harding L 0-17
 Tue May. 3 4:30 AM at Davidson Academy
 Thu May. 5 Pearl Cohn
D10AA
W 12-2
 Mon May. 9 4:00 AM Hume-Fogg N D
10AA District Tournament at Shelby Park
W 11-1
 Tue May. 10 7:00 AM Lipscomb Academy N
D10AA at Shelby Park
L 1-11
 Wed May. 11 4:30 AM East Nashville N
District 10AA Loser's Bracket Final
W 4-3
 Fri May. 13 4:00 AM Lipscomb Academy N
D10AA at Shelby Park
W 17-7
 Sat May. 14 12:00 PM Lipscomb Academy N
D10AA Championship
L 4-5
 Mon May. 16 at Goodpasture
R5AA
L 2-4
Overall Record: 26-12
District Record:
District Schedule