Christ Presbyterian Academy Lions

Nashville, TN

2013 Baseball

Date   Opponent   Result
 Tue Mar. 12 4:00 PM Hume-Fogg L 2-3
 Wed Mar. 13 4:00 PM DCA W 7-0
 Tue Mar. 19 4:00 PM McGavock W 4-2
 Wed Mar. 20 4:30 PM at Lebanon
Wilson County Invitational
W 14-9
 Thu Mar. 21 4:30 PM Gallatin N
Wilson County Invitational at Mt. Juliet, Mt. Juliet, TN
W 3-1
 Fri Mar. 22 6:00 PM Oakland N
Wilson County Invitational at Lebanon, Lebanon, TN
L 6-7
 Sat Mar. 23 1:30 PM at Lebanon
Wilson County Invitational
W 14-9
 Sat Mar. 23 11:00 AM White House N
Wilson County Invitational at Lebanon, Lebanon, TN
L 6-7
 Mon Mar. 25 4:00 PM Martin County (FL) N
West Orange Spring Break Slam at Apopka High School, Apopka, FL
L 3-5
 Tue Mar. 26 10:00 AM Berkeley Prep (FL) N
West Orange Spring Break Slam at Apopka High School, Apopka, FL
L 0-5
 Wed Mar. 27 10:00 AM Georgetown Prep (MD) N
West orange spring break slam at West Orange High School, Winter Garden, FL
L 7-8
 Thu Mar. 28 10:00 AM William R. Boone (FL) N
West orange spring break slam at West Orange High School, Winter Garden, FL
L 2-7
 Tue Apr. 2 4:00 PM at Maplewood D W 14-0
 Wed Apr. 3 4:30 PM Stratford D W 11-1
 Fri Apr. 5 4:30 PM at East Robertson
Yellow Jacket Classic
W 3-0
 Fri Apr. 5 5:15 PM Cheatham County N
Yellow Jacket Classic at East Robertson, Cross Plains, TN
W 15-5
 Sat Apr. 6 9:00 AM Kenwood N
Yellow Jacket Classic at Springfield, Springfield, TN
W 16-1
 Sat Apr. 6 11:45 AM at White House Heritage
Yellow Jacket Classic
L 2-10
 Mon Apr. 8 4:30 PM Martin Luther King D W 7-1
 Tue Apr. 9 4:00 PM at Pearl Cohn D W 12-0
 Wed Apr. 10 4:00 PM Cheatham County W 11-0
 Fri Apr. 12 4:00 PM at Lipscomb Academy D W 2-1
 Mon Apr. 15 4:30 PM East Nashville D W 9-4
 Tue Apr. 16 4:00 PM at Whites Creek D W 14-2
 Thu Apr. 18 4:45 PM Ezell-Harding N
Walking Horse Classic at Eagleville, Eagleville, TN
W 6-1
 Fri Apr. 19 4:45 PM Huntland N
Walking Horse Classic at Cascade, Wartrace, TN
W 14-3
 Sat Apr. 20 Fayetteville N
Walking Horse Classic at Eagleville, Eagleville, TN
W 11-1
 Sat Apr. 20 3:15 PM at Eagleville
Walking Horse Classic
W 9-0
 Mon Apr. 22 4:30 PM #6 Ensworth L 0-7
 Wed Apr. 24 4:30 PM Hume-Fogg N D
at Rose Park
L 1-2
 Thu Apr. 25 4:30 PM at Sycamore W 7-5
 Fri Apr. 26 7:00 PM at Creek Wood
DH
L 10-11
 Mon Apr. 29 4:30 PM Lipscomb Academy D W 2-1
 Tue Apr. 30 7:00 PM at Sycamore W 6-1
 Thu May. 2 7:00 PM Whites Creek N
D10AA at Shelby Park
W 13-1
 Mon May. 6 4:30 PM Martin Luther King N
D10AA at Rose Park
W 8-0
 Wed May. 8 6:00 PM East Nashville N
D10AA at Shelby Park
W 8-1
 Thu May. 9 6:30 PM Lipscomb Academy N
D10AA Championship at Shelby Park
W 7-1
 Mon May. 13 4:30 PM White House
R5AA
W 3-2
 Wed May. 15 at Goodpasture
R5AA Championship
L 4-13
 Fri May. 17 6:30 PM at Spring Hill
AA Sectional
L 0-8
Overall Record: 28-13
District Record: 8-1
District Schedule